خانه / پژوهشگران / بهنام نعیمی / مقالات بهنام نعیمی / مقاله تحقیقاتی بهنام نعیمی در مجله دانشمند شماره ۵۸۱ : ایران مرکز اصلی گردوی جهان
مقاله تحقیقاتی بهنام نعیمی در مجله دانشمند شماره 581 : ایران مرکز اصلی گردوی جهان

مقاله تحقیقاتی بهنام نعیمی در مجله دانشمند شماره ۵۸۱ : ایران مرکز اصلی گردوی جهان

مقاله تحقیقاتی بهنام نعیمی در مجله دانشمند شماره ۵۸۱ صفحه ۶۴ و ۶۵ چاپ‌شده در اسفندماه ۱۳۹۰ : تنوع ژنتیکی در ایران و مقایسه‌ی آن با ژنوتیپ‌های برگزیده و شاخص کشورهای آمریکا و فرانسه

پژوهشگری که رکورددار تحقیق در مورد گردوی ایران است

بهنام نعیمی پژوهشگر محصولات کشاورزی، متولد ۱۳۳۷ ازجمله محققان و پژوهشگرانی که به‌طور مستمر و بی‌وقفه، در جهت شناسایی و بررسی ژنتیکی درختان گردو، این آفریدگان زیبا و باشکوه خداوند، طی سال‌های متمادی دست به تحقیقات و پژوهش‌های علمی یازیده است که منجر به جمع‌آوری و کشف اطلاعاتی ذی‌قیمت درباره این درخت و میوه پربرکت آن شده است.

در گفتگویی که با او داشتیم، بسیار مشتاق بودند که نتایج تحقیقاتش در کتاب رکوردهای جهانی الخیرات ارائه و معرفی شود و نیز از سویی، از اینکه در کشور به تحقیقات او بها داده نمی‌شود، بسیار ابراز ناراحتی می‌کرد و از بی‌مهری‌های مسئولان امر گلایه‌ها داشت.

نعیمی از طریق فراخوان علمی «الخیرات» در مجله دانشمند با ما آشنا شده بود و طبق قراری که از قبل گذاشته بودیم، با یک کیف که حاوی تعدادی از نمونه‌ها و سایزهای مختلف گردو در مناطق مختلف ایران بود، به شرح گوشه‌ای از پژوهش‌هایش پرداخت.


مقاله تحقیقاتی بهنام نعیمی در مجله دانشمند - درخت گردو

بهنام نعیمی که به «پدر گردوی ایران» نیز معروف است، صاحب رکوردهایی بی‌نظیر در زمینه‌ پژوهش بر روی گردو، این نعمت بی‌نظیر خدادادی است که در ایران و جهان، حائز بالاترین رتبه‌هاست.

بهنام نعیمی می‌گوید: در استان کرمان و در «بافت» درخت گردویی است که بیش از ۲ هزار سال قدمت دارد و یکی از دانشمندان غربی، آن را رسماً اعلام کرده است. اگر بدانیم که گردو تا این‌همه سال به ما محصول خواهد داد، آن‌وقت پی به اهمیت ویژه‌ی این درخت پرفایده خواهیم برد. البته در جاهای مختلف ایران درخت‌های گردویی شناسایی‌شده که بیش از هزار سال قدمت دارند که ثبت این موارد، نیازمند کارشناسی‌های بیشتر و حمایت‌های پژوهشی است.

مقاله تحقیقاتی بهنام نعیمی در مجله دانشمند - بافت کرمان میدان گردو
بافت کرمان

پدر گردوی ایران در ادامه افزود: گردو یک محصول مهم و استراتژیک است و ایران مرکز اصلی گردوی جهان محسوب می‌شود. بهنام نعیمی چه‌بسا رکورددار بیشترین زمان تحقیق بر روی درخت گردو با ۳۲ سال پژوهش مستمر باشد. علاوه بر این، او اولین پیوند زننده‌ی درخت گردو در ایران (در سال ۱۳۵۵) و اولین مبتکر تغییر تاج درخت‌های کهن گردو در سال ۱۳۵۷ و رکورددار تولید درشت‌ترین سایز میوه گردو در ایران باسابقه ۲۸ سال گردشگری در ایران، جهت یافتن بهترین ژنوتیپ‌های گردو در ایران است که حاصل این گردشگری‌ها و پژوهش‌ها، یافتن حدود چهارصد ژنوتیپ (اطلاعاتی است که در ژنوم هر یک از سلول‌های موجودات زنده به‌صورت دی.‌ان.‌ای وجود دارد) برتر در ایران است که نژادهایی منتخب یا شاخص‌های ویژه‌ای چون پرباری، درشتی میوه، سفیدی مغز، نسبت بالای ۵۰ درصد مغز به پوست خشک، مقاوم نسبت به آفت‌ها و احیاناً سریع‌الرشد بودن درختان و گاهی آپومیکسی (خود بارور و بدون سنبله نر) و گاهی دیرگل‌ده و در یک نژاد کاملاً ویژه و استثنایی که پس از سرمای بهاره مجدداً در همان سال شروع به میوه‌دهی می‌کند، در نظر گرفته شده است.

تنوع ژنتیکی در ایران

گسترش ژنتیکی درخت گردو، طی میلیون‌ها سال و از عصر حجر در این سرزمین اتفاق افتاده که در اثر ۲ رگ‌گیری‌ها و گرده‌افشانی‌های پی‌درپی در طی این دوران، ما شاهد پیدایش ژنوتیپ‌های کاملاً منحصربه‌فردی در این سرزمین بوده و هستیم.

به‌طوری‌که پروفسور «ژرمن» سرزمین ایران را معدن ژنتیک گردوهای جهان معرفی کرده و با توجه به گردشگری‌های انجام‌شده توسط محقق طی ۲۸ سال، به جرأت می‌توان اذعان داشت که ۵ میلیون رقم ژنوتیپ گردو در ایران وجود داشته باشد که هر ژنوتیپ به‌نوبه‌ی خود، نمونه‌ای مستقل با خصوصیات ژنتیکی متفاوت است و به عبارتی، هر فردی دارای شخصیت ارثی منحصربه‌فردی محسوب می‌شود.

مقاله تحقیقاتی بهنام نعیمی در مجله دانشمند - میدان گردو تویسرکان
شهرستان تویسرکان

مقایسه‌ی ژنوتیپ‌های برگزیده و شاخص کشورهای آمریکا، فرانسه، ایران

گونه‌های  منتخب و برگزیده کشور آمریکا

در کشور آمریکا بیش از ۳۰۰ گونه را می‌توان ارزیابی کرد که در این میان، گونه‌هایی چون هارتلی، لارا، چیکو، پدرو، آمیگو، آشلی، ایوریکا از برجسته‌ترین آن‌ها بوده که میانگین عملکرد تولید آن‌ها از ۴ تا ۶ تن در هکتار (درخت ۲۰ تا ۳۰ ساله) برآورد شده است.

گونه‌ی برگزیده کشور فرانسه

برجسته‌ترین گونه گردوهای فرانسه گونه‌ای است بنام فرانکت که هم‌اکنون ۶۵ درصد مساحت زیر کشت گردوی فرانسه به این‌گونه اختصاص داده شده است که این‌گونه در کلکسیون ژنتیکی کشور آمریکا نیز مطرح می‌باشد که میانگین عملکرد تولید این‌گونه ۴ تن در هکتار (درخت ۲۰ ساله) برآورد شده است.

ژنوتیپ‌های برگزیده کشور ایران

باوجوداینکه ۹۹ درصد درختان گردوی موجود در ایران (علی‌الخصوص درختان بیش از ۲۵ سال) بسیار نامرغوب بوده، ولی درعین‌حال ژنوتیپ‌هایی فوق‌العاده استثنایی و ارزشمند و جهش‌یافته با شاخص‌ترین ویژگی‌ها در ایران شناسایی شده‌اند که این ژنوتیپ‌ها را به‌نوعی می‌توان گونه‌های برتر ژنتیکی ایران و جهان معرفی کرد.

تعداد این تک‌درختان بسیار نادر بوده که می‌توان به‌راحتی از طریق کاشت بذر و یا پیوند نهال تکثیر کرد. ژنوتیپ‌های منتخب و برگزیده با توجه به فاکتورهای ارزشمندی که دارند، نه‌تنها جای هیچ‌گونه رقابتی از سوی انواع شاخص‌ کشورهایی چون آمریکا، چین، فرانسه و غیره را نداشته، بلکه بسیار فراتر از آن‌ها بوده، به‌طوری‌که در بعضی از گونه‌ها می‌توان میانگین عملکردی معادل ۲۰ تا ۳۰ تن در هکتار را داشته باشند.

همچنین ببینید

برنامه پایش کسب‌وکار کاشت گردو با حضور بهنام نعیمی

[ویدئو] برنامه پایش کسب‌وکار کاشت گردو با حضور بهنام نعیمی

برنامه تلویزیونی پایش کسب‌وکار کاشت گردو آذرماه ۱۳۹۷ :گفتگوی آقای بهنام نعیمی، پدر گردوی ایران و اسفندیاری مجری برنامه، درباره کسب و کار «کاشت گردو»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!