خانه / گردو / فواید گردو / خوردن پنیر با گردو و فواید آن [ویدئو]

خوردن پنیر با گردو و فواید آن [ویدئو]

بهترین مصلح برای پنیر که بیشتر ما از گذشته تاکنون می‌شناسیم و به مصرف آن عادت داریم، گردو است. هر چند که زیاده روی در خوردن پنیر با گردو، چاق کننده است، ولی دلایلی وجود دارند که چرا باید پنیر را با گردو بخوریم.

در علم تغذیه و پزشکی نیز دراین‌باره گفته‌شده است، بهتر است کسانی که ناراحتی معده دارند، در مصرف گردو احتیاط کنند. خوردن پنیر با گردو برای این افراد مناسب‌تر است.

همچنین طبیعت پنیر سرد و دیرهضم ؛ و با مغز گردو مسمن بدن و باعث نرمى پوست، دانسته شده است. (مخزن الادویه حرف ج) ازاین‌جهت خوردن پنیر با مرزه و گردو ، باعث چاق شدن می‌شود. پس کسانی که قصد افزایش وزن دارند، بهتر است پنیر را با گردو بخورند.

گردو، متعادل‌کننده‌ی خاصیت سودایی پنیر

از قدیم‌الایام این باور عمومی وجود داشته است که مصرف پنیر به‌تنهایی و به‌عنوان صبحانه، می‌تواند موقتاً باعث افت فشارخون شده و به‌اصطلاح فرد دچار سردی (نامحسوس ولی تأثیرگذار) ‌شود. ولی خوردن پنیر با گردو ، به خاطر طبع گرم گردو، می‌تواند موجب متعادل شدن خاصیت سودایی پنیر در بدن شود.

خوردن پنیر با گردو

کمک به خنثی‌سازی تیرامین موجود در پنیر

در پنیر ماده‌ای به نام تیرامین وجود دارد که در صورت عبور از سد خونی مغز ، می‌تواند وارد مغز شده و موجب کاهش عملکرد ذهن انسان شود. ولی در عمل، بر اثر تولید آنزیم خاصی در بدن، این ماده تجزیه شده و از این امر جلوگیری می‌شود. اگر در عملکرد آنزیم تجزیه‌کننده تیرامین پنیر، نقصی وجود نداشته باشد و بیش از ظرفیت خنثی‌سازی آن پنیر مصرف نشود، این آنزیم به‌راحتی قادر به تجزیه و خنثی‌سازی مقادیر معمول تیرامین و ورود آن به مغز خواهد بود.

برای کارایی بیشتر این آنزیم، باید مقادیر بیشتری از مس را در اختیار آن قرار دهیم. خوردن پنیر با گردو ، می‌تواند مس موردنیاز برای آنزیم تجزیه‌کننده تیرامین پنیر را تأمین کند. گردو منبعی غنی از مس است و تصویر زیر نیز به‌خوبی بیانگر این واقعیت است.

خوردن پنیر با گردو - گردو ، منبعی غنی از مس و فسفر
گردو ، منبعی غنی از مس و فسفر

تعادل کلسیم و فسفر بدن در اثر خوردن پنیر با گردو

کلسیم موجود در پنیر برای این‌که جذب بدن شود نیاز به فسفر دارد. اگر پنیر با گردو مصرف نشود، مقدار کلسیم در بدن از فسفر بیشتر شده و این کلسیم اضافی می‌تواند موجب کاهش فسفر در دسترس سلول‌های مغزی شود. سلول‌های مغزی به کاهش فسفر حساس هستند و کاهش فسفر باعث کاهش عملکرد آن‌ها و درنهایت موجب کندذهنی فرد خواهد شد.

میزان کلسیم پنیر از فسفر موجود در آن بیشتر است و در صورت مصرف بیش‌ازاندازه پنیر، تعادل کلسیم و فسفر در بدن به هم می‌خورد و غده پاراتیروئید برای حفظ این تعادل، از فسفر سلول‌های مغزی استفاده می‌شود. خوردن پنیر با گردو ، به دلیل وجود فسفر موردنیاز در گردو، می‌تواند این تعادل را به حالت اول بازگرداند. لذا خوردن پنیر با گردو به‌ویژه هنگام شب، علاوه بر تأمین بخشی از نیاز بدن به فسفر، جذب کلسیم را نیز بهتر و راحت‌تر می‌کند، زیرا بهترین زمان جذب کلسیم و فسفر، هنگام شب است.

مرتضی مشایخ، کارشناس صنایع غذایی گفت: خوردن پنیر با گردو برای استخوان‌سازی بسیار اهمیت دارد و استخوان‌ها را محکم می‌کند. به دلیل اینکه نسبت کلسیم به فسفر یک‌به‌یک است و مصرف آن استخوان را مستحکم‌تر می‌کند.

خوردن پنیر با گردو

خوردن پنیر با گردو در روایات

به‌تنهایی خوردن پنیر، بر اساس مجموعه روایاتی که از ائمه معصومین (ع) به ما رسیده است، مکروه است، ولی درصورتی‌که به همراه مغز گردو باشد، چون ضرری ندارد، خوردن آن مکروه نیست.

دو چیزند که هرگاه داخل معده شوند، سبب فساد آن می‌گردند: پنیر و گوشت مانده.

امام رضا (ع) (بحارالانوار ج ۶۶ ص ۱۰۴)

در بعضی از روایات آمده است، پنیر اگر به‌تنهایی خورده شود، موجب درد و بیماری و ضرر می‌شود، اما اگر به همراه مغز گردو خورده شود، نه‌تنها ضرری ندارد و مکروه نیست، بلکه یک غذای مفید است که از آن در روایات به شفاء تعبیر شده است.

پنیر و گردو، هر دو با هم شفاست و هر یک تنها مرض است.

امام صادق (ع) (الکافی ج۶ ص۳۴۰)
خوردن پنیر با گردو در روایات

اسلام برای خوردن پنیر نیز وقت، معین نموده است. شامگاهان را وقت خوردن پنیر دانسته است و نیز دستور می‌دهد که با گردو صرف گردد. گفته‌شده پنیر مکروه است اگر تنها خورده شود، ولی مستحب است اگر توأم با مغز گردو باشد.

پنیر و گردو هر یک به‌تنهایی مضرند ، اما اگر با هم جمع شوند، مفید و نافع می‌گردند.

پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم)

حالا باید بدانیم چرا گردوی بدون پنیر مضر است؟ و به‌اصطلاح روایات مکروه است. پنیر سرشار از کلسیم است و گردو نیز دارای فسفر است. با توجه به این دو مقدمه، معلوم می‌گردد که بایستی پنیر را با گردو خورد، زیرا کلسیم و فسفر دو ماده‌ی ارزشمند و بسیار عالی هستند و درصورتی‌که با هم وارد بدن شوند، هیچ‌کدام بیهوده دفع نمی‌شوند. حال اگر پنیر بدون گردو (بدون فسفر) بخوریم، چون کلسیم بسیاری را صرف کرده‌ایم، در مقابل فسفر بدن دفع می‌شود.

پنیر، درد است ؛ اما چون با گردو خورده شود، درمان است .

الجبن داء ، الجوز داء ، إذا اجتمعا معاً صارا دواء.

پیامبر خدا (صلی‌الله علیه و آله و سلم) « طب النبى ، ۲۵ ص »
خوردن پنیر با گردو

جناب آقاى دکتر فردوسى در فلسفه این حدیث فرمودند:  گردو حاوى فسفر و پنیر حاوى کلسیم است. فسفر براى جذب در بدن و در مغز نیاز به کلسیم دارد و حتماً باید با کلسیم ترکیب شود تا بتواند جذب شود وگرنه فسفر به‌تنهایی جذب بدن نخواهد شد.

وقتى گردو را به تنهائى مصرف کنیم، فسفر وارد بدن می‌شود و کلسیم موردنیاز را از استخوان‌های بدن برداشت می‌کند که دچار پوکى استخوان می‌شویم.

اگر پنیر را به تنهائى مصرف کنیم، چون کلسیم دیرهضم است، باعث سنگینى معده می‌شود. وقتی‌که گردو همراه پنیر خورده شود، فسفر در گردو و کلسیم در پنیر باعث جذب فسفر در پرده‌های مغزى می‌شود و باعث تقویت حافظه می‌شود. ازاین‌جهت است که وقت امتحانات، بیشتر به بچه‌ها نان و پنیر و گردو می‌دهند و در روایت آمده، خوردن نان و پنیر و گردو در اول هرماه، باعث افزایش رزق و روزى می‌شود.

دو چیز زیان‌آورند و سود نمی‌رساند: گوشت مانده‌ی خشکیده و پنیر.

امام صادق (ع) (وسائل ج۱۷ ص۳۹)
خوردن پنیر با گردو

همچنین ببینید

تعبیر خواب گردو

تعبیر خواب گردو

تعبیر خواب گردو عنوان مطلب امروز است که اگر شما هم به دنبال دانستن تعبیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!